Predtým než začnete nanášať oleje na vlasy by ste mali vedieť, prečo sú oleje lisované za studena a hlavne olejová kúra na vlasy také dôležité.

OLEJE, VLASY A MOLEKULY

Vlasové oleje charakterizuje jeden zvláštny prvok, ktorý nemajú žiadne šampóny, ani masky na vlasy. Menovite, oleje tvoria drobné molekuly, ktoré sú schopné preniknúť do všetkých vrstiev vlasov, aby im poskytli hĺbkovú výživu a regeneráciu. Molekuly v olejoch pracujú ako dobre zorganizovaný obnovujúci tím, ktorý je schopný obnoviť vaše vlasy – kúsok za kúskom.

Avšak to nie je všetko. Oleje sú úplne prírodné a bezpečné, a preto vytvárajú efektívnu kúru pre pokožku hlavy a vlasové cibuľky. Mali by ste vedieť, že práve toto je to miesto (vnútri pokožky hlavy a vlasových folikúl), kde začína krása vlasov – vlasová cibuľka je továrňou zdravia vašich prameňov. Bez správnej starostlivosti o vlasové cibuľky pramene proste upadnú, začnú vypadávať, prestanú rásť, zrednú a skrehnú.

Oil-Hair-Treatment

PÓROVITOSŤ VLASOV

Prospešné, škody opravujúce molekuly, ktoré tvoria oleje, nemajú rovnakú veľkosť… a je to šťastie, že nemajú, pretože rôzna je aj štruktúra vlasov. Každý z nás má iný typ vlasov, ktorý sa dá ľahko určiť pomocou pórovitosti vlasov.

Pre ozrejmenie, vlasová pórovitosť je určená stupňom nadvihnutia vlasových kutikúl od povrchu vlasu. Čím väčšia medzera medzi kutikulou a vlasom, z ktorého sa dvíha, tým väčšia pórovitosť vlasov. Existujú tri hlavné kritéria určujúce pórovitosť vlasov. Ak sa nimi budete riadiť, zistíte, či:

  • máte vlasy s nízkou pórovitosťou (vlasové kutikuly sa pevne navzájom prelínajú, pramene sú hladké a celkom husté, nanešťastie, vlasy sa ťažko upravujú)
  • máte vlasy so strednou pórovitosťou (vlasové kutikuly sú jemne nadvihnuté, čo ovplyvňuje vzhľad a kondíciu vlasov; pramene krepovatejú, nie sú ani ťažké, ani husté, ich končeky sa začínajú štiepiť, vlasy ľahko elektrizujú, potrebujú špeciálnu starostlivosť počas leta a zimy, toxíny z vonkajšieho prostredia sa môžu dostať do vnútra štruktúry vlasov a zničiť ich vnútornú štruktúru)
  • máte vlasy s vysokou pórovitosťou (znamená to, že vlasy sú slabé, krehké, tenké a dehydrované, rýchlo absorbujú vodu a toxíny z prostredia, lámu sa a krepovatejú)

PÓROVITOSŤ VLASOV A PRÍRODNÉ OLEJE

Poznať svoju pórovitosť vlasov je veľmi dôležité, pretože vám to umožňuje zvoliť si správnu starostlivosť o vlasy, ktorá sa dokonale hodí k vašim prameňom. Prirodzene, pórovitosť vlasov sa dá zmerať u trichológa. A predsa, pomocou starostlivého pozorovania vlasov spolu s opisom pórovitosti vlasov si môžete zaradiť pramene do správnej kategórie.

DOMÁCI TEST PÓROVITOSTI VLASOV

Ak si ešte stále nie ste istá akú pórovitosť majú vaše vlasy, vykonajte brilantne jednoduchý test pórovitosti vlasov.

Vezmite čisté vlasy, na ktorých nie sú žiadne kondicionéry ani iné stylingové produkty a vložte ich do misky s vodou. Po 10 minútach zistite, čo sa s vlasmi stalo:

  1. Vlasy plávajú na hladine – máte vlasy s nízkou pórovitosťou
  2. Vlasy sa ponorili asi do stredu misky – máte vlasy so strednou pórovitosťou
  3. Vlasy klesli a dosiahli dno misky – máte vlasy s vysokou pórovitosťou

PÓROVITOSŤ VLASOV – SPÁJA SA SO STAVOM ZDRAVIA VLASOV?

Tieto dve veci sú spolu rozhodne spojené.

Čím vyššia pórovitosť vlasov, tým poškodenejšie a dehydrovanejšie sú vlasy.

Avšak neznamená to, že vlasy s nízkou pórovitosťou sú úplne zdravé. Každý typ vlasov sa pasuje so svojimi vlastnými problémami. Na ukážku, ženy s vlasmi s vysokou pórovitosťou sa najviac snažia o to, aby si upravili vlasy tak, ako chcú. Vlasy s vysokou pórovitosťou potrebujú byť neustále chránené pred poškodením, pravidelne hydratované a vyživované. Avšak neznamená to, že vlasy s nízkou pórovitosťou nepotrebujú žiadnu starostlivosť. Ich hlavným problémom je nedostatok pružnosti; tento typ vlasov je nepoddajný a ťažko sa upravuje. Ženy s vlasmi s nízkou pórovitosťou majú často problémy s pokožkou hlavy – nadmernou tvorbou séba, ktoré zamasťuje vlasy a zároveň oslabuje vlasové cibuľky a prispieva k vypadávaniu vlasov.

Poznanie úrovne pórovitosti svojich vlasov je skutočne kľúčom k výberu správnej starostlivosti o vlasy, čím poskytnete svojim prameňom látky, ktoré potrebujú.

AKO ZLADIŤ OLEJ S PÓROVITOSŤOU VLASOV?

Vlasové oleje sa dajú zladiť s pórovitosťou vlasov tak, že skontrolujete obsah konkrétnych mastných kyselín, ktoré olej obsahuje. Každá kyselina zo skupiny omega má rôzne veľké čiastočky, ktoré pasujú do medzier, vytvorených nadvihnutými vlasovými kutikulami; a takto ladia s pórovitosťou vlasov. Tu je schéma, ktorá vám pomôže pri priradzovaní oleja k pórovitosti vlasov:

VLASY S NÍZKOU PÓROVITOSŤOU

Zvoľte si oleje, ktoré obsahujú nasýtené mastné kyseliny, tie s malými prenikavými molekulami. K tomuto typu olejov patrí hlavne: kokosový, babassu a palmový olej.

VLASY SO STREDNOU PÓROVITOSŤOU

Zvoľte si oleje, ktoré obsahujú mononenasýtené mastné kyseliny z omega-7 a omega-9. Ich molekuly sú poloprenikavé. K tomuto typu olejov patrí hlavne: argánový, makadamiový, mandľový, avokádový a sezamový olej.

VLASY S VYSOKOU PÓROVITOSŤOU

Zvoľte si oleje, ktoré obsahujú polynenasýtené mastné kyseliny z omega-3 a omega-6 skupiny. Molekuly sú veľké, takže budú pasovať do veľkých medzier, vytvorených veľmi nadvihnutými vlasovými kutikulami. K tomuto typu olejov patrí hlavne: ľanový, tekvicový, slnečnicový a kukuričný olej.

Zladenie oleja s pórovitosťou vlasov je obrovským krokom, ktorý musíte urobiť, aby boli vaše vlasy nádherné. Posledným, malým krokom je voľba najvhodnejšej metódy olejovej kúry na vlasy.

Olej sa môže aplikovať na vlasy rôznymi spôsobmi.

Majte na pamäti, že najlepšie výsledky VŽDY dosiahnete vtedy, ak budete olej aplikovať nie len na pramene, ale aj (hlavne) na pokožku hlavy. Jedine táto metóda hĺbkovo regeneruje vlasy. Samozrejme sú aj oleje, ktoré by sa nemali využívať na olejovú kúru na vlasy. Sú to hlavne oleje zahrnuté v stylingových produktoch na vlasy. Tieto prípravky nezlepšujú štruktúru vlasov na veľmi dlho.

METÓDY APLIKÁCIE OLEJOVEJ KÚRY NA VLASY

  1. CEZ NOC – olej nanášajte na suché alebo vlhké vlasy a pokožku hlavy. Avšak, ak nemáte čas na vykonanie nočnej kúry alebo proste neradi spíte s vlasmi, ktoré sú pokryté olejom – nechajte v nich olej pôsobiť len hodinu alebo dve. Všetko je to o tom, aby mal olej dostatok času na obnovenie vašich vlasov.
  2. NA ŠTVRŤ HODINY – olej používajte hneď pred šampónovaním – naneste ho na suché vlasy, a potom ho zmyte. Môžete ho tiež naniesť na vlhké pramene namiesto pravidelnej masky na vlasy.
  3. S KONDICIONÉROM – pár kvapiek oleja môžete pridať k svojmu obľúbenému kondicionéru, aby ste zintenzívnili účinky produktu.
  4. AKO SÉRUM NA SUCHÉ VLASY, PO UMYTÍ – hlavným cieľom tejto metódy je skrotiť a rýchlo skrášliť vlasy. Chráni pramene pred vysokými teplotami, stará sa o končeky vlasov a dodáva im očarujúci lesk.